poniedziałek, 2 listopada 2020

IMPRESJONIZM

 

Impresjonizm to kierunek w sztuce drugiej połowy XIX wieku. Nazwa pochodzi od obrazu „Impresja. Wschód słońca” namalowanego przez jednego z czołowych przedstawicieli kierunku – Claude’a Moneta. 

 Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu, czyli dążenie do utrwalenia przemijającej chwili. Zdaniem artystów koloryt świata nieustannie się zmienia, w zależności od pory roku, dnia, pogody i oświetlenia.

Dzieła impresjonistów nie poruszają tematyki społecznej, nie zajmują się problemami metafizycznymi, nie zawierają przesłania.  Sposób malowania jest poniekąd sposobem interpretacji otaczającego świata, ale poprzez utrwalenie tego co ulotne, zmienne, w danym momencie fascynujące. Impresjoniści jako jedni z pierwszych wyszli w plener z malarstwem olejnym, zapełniali powierzchnię  płótna drobnymi plamkami czystych barw (dywizjonizm) - korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy – czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej, indygo i fioletowej – i mieszali je dopiero na płótnie. Ich obrazy są pogodne i radosne, a przedstawione na nich krajobrazy zdają się wibrować.

Od czasów impresjonistów stopniowo coraz mniejsze znaczenie miała treść obrazu, ważna stała się raczej jego forma. 


Przedstawiciele Impresjonizmu:

Claude Monet 

Edgar Degas 

Auguste Renoir 

Georges Seurat 

 

Władysław Podkowiński 

Józef Pankiewicz 

 

 

Zadanie plastyczne 

Przygotuj:

blok rysunkowy,

farby plakatowe,

pędzle lub patyczki


Impresjoniści malowali swoje obrazy posługując się techniką dywizjonizmu (drobne pociągnięcia pędzla) lub pointylizmu (malowanie punkcikami)

Posługując się wybraną techniką namaluj JESIENNY PEJZAŻ 

 

Przykłady prac:

   


   


   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz