Sztuka, po co i dlaczego?
Potrzeba wyrażania siebie poprzez sztukę istnieje w człowieku od zawsze. Na przestrzeni wieków artyści na różne sposoby w swoich rysunkach i obrazach zawierali towarzyszące im emocje, zarówno te dobre jak i złe, ukazywali swój wewnętrzny świat. Niektórzy z nich wyjątkowo upodobali sobie tematykę mroczną, przesyconą dramatem, nieco przerażającą w swym szczególnym klimacie. Przyjrzyjmy się twórczości wybranych artystów.
Caspar David Friedrich
niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego.
Jego dzieła mają na celu wzbudzanie w obserwatorze pewnego niepokoju, a nawet strachu. Malował widoki zimowej lub jesiennej przyrody, w których to widokach było coś niepokojącego jak np. uschłe drzewa, cmentarze oraz blaski wieczoru lub świtu. Motywami obrazów artysty są realistycznie ukazane ruiny kościołów, postacie pogrążone w głębokim rozmyślaniu, zdystansowane do nas, odwrócone tyłem.
Tematyka oraz tajemnicza symbolika
Friedrich tworzył obrazy o ciemnej kolorystyce wyrażające uczucia melancholii i rezygnacji. Jedną z przyczyn melancholii była coraz ostrzejsza krytyka jego obrazów. Pocieszenie znajdował w wierze, która wysunęła się na pierwszy plan w jego dziełach. Malowanie stało się dla Friedricha drogą porozumienia z Bogiem. Przedstawiał m.in.:
- zamglone pejzaże,
- puchowe pokrywy śniegu,
- zacienione gotyckie kościoły przesycone symboliką religijną.
Przykładowe obrazy
Zdzisław Beksiński
Wokół życiorysu malarza narosło wiele niedopowiedzeń i rozbieżności, samego malarza, tak jak i jego obrazy, otacza mgiełka tajemniczości. Słyszy się nawet o klątwie ciążącej na jego rodzinie. Żona zmarła na raka, syn popełnił samobójstwo, a sam artysta został brutalnie zamordowany. Mroczne obrazy – mroczne życie, jak mówią.
Beksiński był fotografem, malarzem i wreszcie grafikiem komputerowym, wchodząc tym samym we współczesne trendy w sztuce.
Mroczna SZTUKA snów
Sztuka Beksińskiego od zawsze budziła kontrowersje: od zachwytu do oburzenia. Malował krwawe oceany, mroczne pejzaże, płonące miasta, postacie osnute pajęczynami. Wyludnioną, dotkniętą katastrofą Ziemię, po której błąkają się zapatrzone w nicość zjawy, kościotrupy wkomponowane w metafizyczne cmentarze.
Tworzył prace pełne symboli, tajemniczych treści i katastroficznej, pełnej grozy atmosfery. W swoich obrazach, którym celowo nie nadawał tytułów "fotografował sny" (określenie artysty), tworząc nieco przerażające, choć na swój sposób fascynujące wizje.
Przykładowe obrazy
Tomasz Bagiński
Jedyny spośród przytaczanych tu artystów przedstawiciel innej dziedziny sztuki – filmu. Jest reżyserem wielu znanych filmów animowanych oraz autorem cyfrowych efektów specjalnych do filmów i gier komputerowych. Jego animacja zatytułowana „Katedra” - inspirowana opowiadaniem science fiction Jacka Dukaja i malarstwem Zdzisława Beksińskiego, była wielokrotnie wyróżniana, uzyskała także nominację do Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy.
„Katedra”
Film opowiada historię pielgrzyma zwiedzającego tajemniczą
gigantyczną konstrukcję budzącej skojarzenia ze szkieletem średniowiecznej
katedry; imponuje stroną techniczną: świetnymi teksturami, niezwykłymi, lecz
uzasadnionymi dramaturgicznie punktami widzenia kamery, zmiennością planów i
plastycznym operowaniem światłem.
Po zapoznaniu się z mrocznym i tajemniczym nastrojem dzieł, spróbowaliśmy odtworzyć niezwykły nastrój obrazów artystów i oto wyniki naszej pracy: